15 Temmuz’un kahraman komutanı Güven Şağban hayatını kaybetti

15 Temmuz darbe girişimi sırasında derdest edilen emekli Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban hayatını kaybetti. Odatv’nin edindiği bilgiye göre, akciğer nakli bekleyen Şağban, yaklaşık 20 gün önce Ankara Şehir Hastanesinde entübe edildi. 55 yaşındaki Şağban, bu sabah hayata gözlerini yumdu.

Şağban’ın cenazesi yarın öğle namazına müteakip Ankara’da defnedilecek.

15 Temmuz’da darbe girişimi başladığında Jandarma Genel Komutanlığı’nda infaz edilmekten, FETÖ’cü albayın elindeki silah tutukluk yapınca kurtulan dönemin Jandarma İstihbarat Başkanlığı Plan ve Güvenlik Daire Başkanı emekli Albay Güven Şağban “gazi” oldu.

KARARGAHI FETÖCÜLERDEN TEMİZLEYEN KOMUTANLAR

Jandarma Genel Komutanlığı’nı basan FETÖ’cülere karşı karargahı darbecilerden kurtarmaya çalışan albaylar arasında yer alan Şağban, silah arkadaşları Ali Demir, Nurettin Alkan, ve Aziz Yılmaz ile birlikte o gece darbecilere geçit vermedi.

GÜVEN ŞAĞBAN KİMDİR

Güven Şağban, 1969 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Bitlis’in Tatvan ilçesinde doğdu. İlkokulu Ankara’da, Ortaokul ve Liseyi Kütahya’nın Simav İlçesinde tamamladı. 1990 yılında Kara Harp Okulundan, 2000 yılında ise Kara Harp Akademisinden mezun olan Güven Şağban, Jandarma Subayı olarak görev yaptı. Takım, Bölük, İlçe Jandarma Komutanlığı ile Kurmay Subay olarak hizmet verdi, ayrıca Plan Subayı, Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2007-2008 yıllarında İtalyan Güvenlik Akademisini tamamladı ve 2011-2013 yılları arasında Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde üye olarak görev yaptı. Güven Şağban, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Plan ve Güvenlik Daire Başkanı iken, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbecilere karşı koydu ve gazi oldu.

Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanlığı Tayin Daire Başkanı iken 2017 yılında Kurmay Albay rütbesinde emekliye ayrılan Şağban, VIP Hukuk ve Danışmanlık Bürosunu kurdu. Şağban, evli ve iki çocuk babası idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir