ABD’den Bağdat ve Erbil’e ‘Şengal’ çağrısı: Kaymakam atansın

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, 1 Ağustos Salı günü yaptığı günlük basın toplantısında, Ezidi Soykırımı ve Şengal’deki duruma ilişkin bir soruyu da yanıtladı. Miller, Washington yönetiminin Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümetlerinden Şengal’e bir kaymakam atanmasını talep ettiğini ve Şengal Anlaşması’nın hayata geçirilmemesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Rûdaw’ın haberine göre, ABD’nin ‘IŞİD tarafından mağdur edilen Ezidileri ve diğer toplumları desteklemeye devam edeceğini’ dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, 2020 yılında imzalanan Şengal Anlaşması’nın ‘yapıcı bir adım olduğunu, ancak siyasi çekişmeler nedeniyle uygulanmamış olmasının kabul edilemez olduğunu’ belirtti.

Miller, Ezidi soykırımının yıldönümü vesilesiyle ABD Büyükelçiliği’nin Bağdat ve Erbil’deki yetkililere Şengal’e kaymakam atamaları, Ezidi liderler ve Şengal’deki toplulukla birlikte çalışarak siyasi çıkmazdan derhal kurtulma çağırısında bulunduğunu da hatırlattı.

‘SİYASİ ÇIKMAZDAN BİR AN ÖNCE KURTULMAK GEREK’

Rûdaw muhabirinin sorduğu, “Bildiğiniz gibi Şengal Anlaşması yıllardır uygulanmıyor; ayrıca binlerce Ezidi derme çatma kamplarda hâlâ çok zor durumda yaşıyor. ABD’nin Ezidi halkına yönelik taahhüdü nedir ve Şengal’deki mevcut duruma ilişkin görüşünüz nedir?” sorusuna, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, şu yanıtı verdi:

“ABD, IŞİD tarafından harap edilen Irak’taki Ezidi toplumu ve diğer toplulukları desteklemeye tamamen kararlı. Adaleti sağlamaya ve failleri soruşturmaya çalışan Irak hükümetiyle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz ve onu destekliyoruz. Önemli ve yapıcı bir adım olduğuna inandığımız 2020 Şengal Mutabakatı ile ilgili olarak, mutabakatın uygulanmaması ve uzun süreli siyasi çıkmaza girmesi kabul edilemez. Şengal Anlaşmasının uygulanmasında anlamlı ilerleme, Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlendirmek için gerekli bir adımdır. Bahsettiğiniz gibi, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği, Bağdat ve Erbil’deki yetkililere, Şengal’e bir kaymaka atamak için Şengal toplumu ile Ezidi liderlerle birlikte çalışarak siyasi çıkmazdan bir an önce kurtulma çağrısında bulundu.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir