Çin, Avrupa’da Türkiye’yi solladı

Türkiye’nin lokomotif sektörü otomotiv, ihracatını artırmasına rağmen yurt dışında rekabette geride kalmaya başladı. Sektörün en önemli pazarı olan Avrupa’da, Türkiye’den Çin’e geçildi. 2021’de Türkiye’den Avrupa’ya yapılan otomotiv ihracatı 8.6 milyar dolar, Çin’in ihracatı ise 7.6 milyar dolardı. Geçen yıl Türkiye yine 8.6 milyar dolar ihracata imza atarken, Çin 15.5 milyar dolarlık ihracat yaptı ve Türkiye’nin önüne geçti.

Çin’in ihracatının yüzde 25’inin elektrikli araçlardan oluştuğunu ifade eden Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, bu ihracatın önemli bir kısmının Avrupalı markaların Çin’de yaptıkları üretimin oluşturduğunu belirtti. Çin’den yapılan otomotiv ithalatına getirilen ek vergilerle sonuç alınamayacağını anlatan Eroldu, Çin’in Türkiye’ye yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

Cengiz Eroldu

GÜNDEMDE ÖNDE OLMALI

Dünyada milliyetçilik akımlarının sanayiyi de etkilediğini ve yerinde üretimin ön plana çıktığını dile getiren Eroldu, Türkiye’nin politikalarını baştan el alarak yenilemesi gerektiğini vurguladı.

Eroldu, “Bunlara karşı nasıl kendi sanayimizi koruyacağız? Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden bir tanesi olması lazım. Çünkü Türkiye ekonomisi açısından çok çok önemli bir sanayi. Bizim buradan geldiğimiz yerlerden taviz vermeden bu sanayileri daha ileri
taşımamız lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir