Merkez Bankası Resmen Açıkladı: İşte 12 Gün Sonra Görülecek Dolar Kuru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi raporu ile 2024 yılına yönelik ilk beklentilerini kamuoyuna sundu.

52’si finansal sektör, 16’sı reel sektör olmak üzere 68 katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucu hazırlanan raporda, Merkez Bankası’nın bu ay vereceği faiz kararı, ay ve yıl sonu beklenen dolar/TL paritesi ve birçok ekonomik veriye ilişkin beklentiler yer aldı.

RAPOR PİYASALAR TARAFINDAN İLGİYLE KARŞILANDI

28 Mayıs seçimlerinin öncesinde yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi raporları ‘gerçeklikten uzak’ oldukları nedeniyle ekonomi piyasaları tarafından ilgiyle takip edilmezken, Erkan’ın göreve gelmesiyle birlikte ‘rasyonel politikalara dönüş’ sinyallerinin verilmesi ve peş peşe faiz artırımlarına gidilmesi söz konusu raporlara olan ilgiyi artırmış durumda.

Ekonomi dünyasında söz sahibi olan 68 katılımcının verdiği yanıtların ortalaması alınarak şekillenen raporun en dikkat çeken bölümü, 31 Ocak 2024 ve 31 Aralık 2024 tarihleri itibarıyla görülmesi beklenen muhtemel dolar kuru oldu.

12 GÜN SONRA DOLAR KURU NE OLACAK?

52’si finansal sektör ve 16’sı reel sektörden olmak üzere 68 katılımcıya yöneltilen “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlar ile 12 gün sonra görülmesi beklenen dolar kuru beklentisi 30,4969 TL oldu

Ayrıca raporda 2024 yılı sonu için beklenen muhtemel dolar/TL paritesi 39,9958 TL olarak şekillendi.

MERKEZ BANKASI, GELECEK HAFTA HANGİ FAİZ KARARINI ALACAK?

Raporda aynı zamanda Haziran ayında başlatılan ve politika faizlerin yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 42.5’e kadar yükseltildiği parasal sıkılaşma adımlarına yönelik öngörülere de yer verildi.

Katılımcılar, TCMB’nin geçtiğimiz ay sinyallerini verdiği üzere 25 Ocak 2024 tarihli yılın ilk PPK toplantısında 250 baz puanlık faiz artışı yapılmasını bekleyerek, politika faizinin yüzde 45’e yükseltileceği görüşünde hemfikir oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir