TSK’da 187 general ve amiral ataması

2023 Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın getirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yeni komuta kademesi belirlenmesinin ardından orduda yeni atamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla 11 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarıyla Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 187 general ve amiralin görev yerleri belirlendi. Karara göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 119 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 30 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ise 38 generalin ataması yapıldı. Orgeneral İrfan Özsert, Genelkurmay 2’nci Başkanlığı’na atandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla, üst kademe kamu yöneticiliklerinde yeni atamalar Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre, 12 bakanlıkta yeni atamalar yapılırken, 6 bakanlıkta bazı isimler görevden alındı; Milli Savunma Bakanlığının da üst kademelerine atamalar yapıldı.

Erdoğan’ın imza attığı aynı kararda TSK’ya da  87 general ve amiral ataması yapıldı. Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı General Atama Listesi’ne göre Orgeneral İrfan Özsert Genelkurmay 2’nci Başkanlığı’na, Orgeneral Kemal Yeni Ege Ordusu Komutanlığı’na (İntibak), Korgeneral Veli Tarakcı 3’üncü Ordu Komutanlığı’na, Korgeneral Levent Ergün Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na, Korgeneral Metin Tokel 2’inci Ordu Komutanlığı’na, Korgeneral Zorlu Topaloğlu Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na, Korgeneral Sezai Öztürk 3’üncü Kolordu Komutanlığı’na, Tümgeneral Muammer Alper 5’inci Kolordu Komutanlığı’na, Tümgeneral Tevfik Algan 9’uncu Kolordu Komutanlığı’na atandı.

Karara göre, Tümgeneral Burhan Aktaş Genelkurmay Personel Başkanlığı’na, Tuğgeneral Sait Cengiz Özsoy Genelkurmay MEBS ve Siber Savunma Komutanlığı’na getirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı amiral atamaları kararına göre, Koramiral İbrahim Özdem Koçer Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na, Tümamiral Mustafa Kaya Mayın Filosu Komutanlığı’na atandı.

Tuğamiral Mehmet Savaş Eser Deniz Hava Komutanı, Tuğamiral Mustafa Biçen ise Çanakkale Boğaz Komutanı olarak görev yapacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı general ataması da yapıldı. Buna göre, Orgeneral İsmail Güneykaya Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’na, Korgeneral Erdoğan Gür Hava Eğitim Komutanlığı’na, Tümgeneral Ergin Dinç Hava Harp Okulu Komutanlığı’na, Tümgeneral Ali Özmen Hava Savunma Komutanlığı’na, Tümgeneral Kemal Turan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı’na atandı.

Diğer atamalar | Tamer Karadağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atandı, eski Erzurum Valisi Okay Memiş, AFAD Başkanı oldu

Emniyet ve bakanlık bürokrasisinde başlayan değişimler, valilik kararnamesinin ardından yeni atama kararlarıyla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 11 Ağustos gece yarısı yayımlanan kararda, üst kademe kamu yöneticiliklerinde değişimler oldu. 12 bakanlıkta yeni atamalar yapılırken, 6 bakanlıkta bazı isimler görevden alındı. Yeni kararla, Erzurum Valisi Okay Memiş, yeni AFAD Başkanı olarak atandı. Böylece Memiş, 10 Ağustos’ta yayımlanan valiler kararnamesiyle Edirne Valiliği’ne atanan Yunus Sezer’in yerine getirilmiş oldu. Memiş, İmamoğlu’nun seçim döneminde taşlı saldırıya uğradığı sırada Erzurum Valisi olarak görev yapıyordu. Atama kararlarında dikkat çeken isimlerden biri de oyuncu Tamer Karadağlı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ından etkilendiğine dair demeciyle gündeme gelen Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, üst kademe kamu yöneticiliklerinde yeni atamalar yapıldı. Karara göre, 12 bakanlıkta yeni atamalar yapılırken, 6 bakanlıkta bazı isimler görevden alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıklarının üst kademelerine atamalar yapıldı.

 

Valiler kararnamesi: 57 ile vali ataması yapıldı, Soylu’ya yakın bazı valiler merkeze çekildi; depremden sonra en çok eleştirilen kurum olan AFAD’ın başkanı vali yapıldı

İçişleri Bakanlığı görevini yaklaşık 7 yıl sürdüren Süleyman Soylu’nun, yerini Ali Yerlikaya’ya bırakmasının ardından emniyet ve bakanlık bürokrasisinde yaşanan değişim, Valiler Kararnamesi ile de devam etti. Yeni bakan Yerlikaya ve ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı Valiler Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı. Kararnameyle 57 ilin valisi değişti, kulislerde bir bölümü Soylu’ya yakın olduğu konuşulan 16 vali merkeze çekildi. Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra en çok eleştirilen kurumların başında gelen AFAD’ın başkanı Yunus Sezer, bu görevden alınarak Edirne Valiliği’ne atandı. 5 Temmuz’da TBMM Genel Sekreterliği görevini devreden Mehmet Ali Kumbuzoğlu da Aksaray Valiliği’ne getirildi. Kararnamede merkeze çekilen ve görev yeri değiştirilen isimler de dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlanan 73 kişilik kararnameyle 57 ile vali ataması yapıldı, 16 vali ise merkeze çekildi.

Soylu’ya yakın isimler merkeze

Ankara kulislerinde, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla yakın olduğu konuşulan isimlerden Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım merkeze çekilen valiler arasında yer aldı.

TIKLAYIN | 57 ile vali ataması yapıldı, Soylu’ya yakın bazı valiler merkeze çekildi; depremden sonra en çok eleştirilen kurum olan AFAD’ın başkanı vali yapıldı

Emniyet kararnamesi: Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Şanlıurfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs seçiminden sonra Süleyman Soylu’yu kabine dışında bırakarak Ali Yerlikaya’yı İçişleri Bakanlığı’na getirmesinin ardından emniyet teşkilatında en büyük operasyonu yaptı. 1 Ağustos Pazartesi gece yarısından sonra (2 Ağustos) yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Soylu döneminde göreve getirilen 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı. Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Şanlıurfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürleri “kızak görev” olarak bilinen, “Emniyet Genel Müdürlüğü emrine” alınarak merkeze çekildi. Kararname ile Soylu döneminde göreve getirilen Emniyet Genel Müdür yardımcıları da değişti.

Soylu’nun en yakınındaki isimler olarak bilinen iki kritik isim, görevden alınarak, “kızak göreve” getirildi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ile Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine çekilen isimler arasında yer aldı. Ayrıca, İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yapan Sabit Akın Zaimoğlu da bu kritik görevinden Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Terörle Mücadele Daire Başkanı Hasan Yiğit ise Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle, görevden almalar ve yer değişiklikleriyle birlikte toplam 52 ilin emniyet müdürü değiştirildi. Kararnamede, toplam 83 emniyet personelinin ismi yer aldı. 

TIKLAYIN | Emniyette büyük operasyon: Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Şanlıurfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı!

TIKLAYIN | Yerlikaya iki günde iki kez İstihbarat’a gitti ve kim bu polis müdürleri?

TIKLAYIN | Yeni Emniyet Genel Müdürü’nün masasındaki tablo: Soylu’nun yedi yıllık enkazı kaldırılacak

TIKLAYIN | Dink olayında devlet görevlilerinin yargılanmasındaki acele niye?

TIKLAYIN | Marmaris dosyasında yeni sayfa: Kaymakam, Müdür Bey’in guletini Vali’ye bildirmiş

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir