Büyükşehir’in Münazara Şampiyonası başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen liseler arası Kocaeli Münazara Şampiyonası’na başvuruları sona erdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, gençlerin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi, yeteneklerini ortaya çıkarması ve bağımlılıklar konusunda farkındalık kazanması amacıyla 19-21 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlediği liseler arası Kocaeli Münazara Şampiyonası’na başvuruları sona erdi.

ORGANİZASYONDA OKUL KOTASI YOK

Kocaeli Münazara Şampiyonası 19-20 Ağustos 2023 tarihlerinde münazara turnuvaları yapılırken 21 Ağustos 2023 tarihinde SDKM’de Final Müsabakası yapılacak. Lise öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan organizasyonda herhangi bir okul kotası bulunmadan başvurular https://kilavuzgenclik.kocaeli.bel.tr/Munazara.aspx adresi üzerinden online olarak alınırken 16 Ağustos 2023 tarihinde ise yarışma öncesi katılımcılara bilgilendirme toplantısı yapıldı.

PARLAMENTER MÜNAZARA SİSTEMİYLE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu’nda yapılacak liseler arası Kocaeli Münazara Şampiyonası, tüm Kocaeli il sınırları çerisinde lise öğrencilerinin parlamenter münazara sistemiyle yarışacağı bir turnuva olarak planlandı. Yarışma; münazara eğitimlerinin yanı sıra 5 tur maçı, çeyrek final, yarı final ve final etaplarından oluşuyor. Parlamenter Münazara; öğrencilerin entelektüel bilgi ve birikimlerini besleyen, kendilerini topluluk önünde ifade edebilmelerini sağlayan ve hitabet yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayan bir sistemdir.

HER TAKIM 2 YARIŞMACIDAN OLUŞUR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen liseler arası Kocaeli Münazara Şampiyonası’nın; lise stili münazara yarışmalarından oldukça farklılık gösterirken, bu sistem öğrencilerin entelektüel birikimlerinin ve kendini ifade etme yeteneklerinin daha hızlı gelişmelerini sağlamaktadır. Bu farklardan ilki Parlamenter Münazara Maçlarında konuların maçtan 15 dakika önce verilmesidir. Bu nedenle turnuvada yarışmacı olacak öğrencilerin düzenli olarak okumaları, eğitimlere katılmaları ve bilgi birikimlerini geliştirmeleri gerekir. Bununla beraber öğrencilerin konunun hangi tarafını savunacağı da tez antitez turnuva sistemi tarafından atanır. Bu durum, öğrencilerin verilecek konular üzerinde çift taraflı düşünebilme becerilerini arttırmaya destek olmaktadır.

TEMEL MÜNAZARA EĞİTİMLERİ VERİLDİ

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğü turnuvalara hazırlanabilmek adına proje kapsamında tüm lise öğrencilerinin katılımına açık olacak şekilde 12-13 Ağustos’ta temel münazara eğitimleri verildi.

DERECEYE GİREN TAKIMLARA ÖDÜL

Yarışma sonucunda dereceye giren 1. Takıma 20 Bin ₺, 2. Takıma 10 Bin ₺, 3. Takıma 7 Bin ₺, 4. Takıma 5 Bin ₺, 5. En İyi Konuşmacı Ödülü 5 Bin ₺ ödül verilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir