Husiler, saldırılarda kaç kişinin öldüğünü açıkladı

Husilerin kontrolündeki SABA ajansında yer alan habere göre, ABD ve İngiltere’nin saldırılarında ölenler için cenaze töreni düzenlendi.

Aralarında üst düzey komutanların da olduğu 17 Husi mensubunun toprağa verildiği ifade edilirken, ölüm yeri ve zamanlarına ilişkin bilgi verilmedi.

Husiler daha önce de 12 Ocak’ta ABD ve İngiltere’nin saldırılarında 5 Husi mensubunun öldüğünü, 6’sının yaralandığını duyurmuştu.

ABD VE İNGİLTERE’DEN YENİ SALDIRI

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilere ait gemisavar seyir füzelerine ve patlayıcı yüklü insansız su üstü araçlarına yönelik 3 saldırı düzenlediğini açıkladı.

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, “CENTCOM’a bağlı unsurlar, 9 Şubat’ta yerel saatle 03.00-21.40 arasında Husilere ait 2 insansız su üstü aracı, dört mobil gemisavar seyir füzesi ve bir mobil kara saldırı seyir füzesine karşı meşru müdafaa saldırısı düzenledi” ifadesine yer verildi.

Bu füzelerin ve insansız su üstü araçlarının Yemen’in Husi kontrolündeki bölgelerde tespit edildiği belirtilen açıklamada, bunların bölgedeki ABD Donanması ve ticari gemiler için “yakın tehdit” oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu eylemler, seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak, uluslararası suları ABD Donanması ve ticari gemiler için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir” ifadesi yer aldı.

KIZILDENİZ’DEKİ DURUM

Yemen’deki İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’de 31 Aralık 2023’te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterlerince ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının istendiği kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir