Pop iktisatçılar karşı karşıya

ABD Başkanı Joe Biden’ın “Paketlere artık daha az cips koyuyorlar. Halk enayi yerine koyulmaktan bıktı.” açıklamasını alıntılayan ekonomist Özgür Demirtaş paylaşımına “Derde bak” diye not düştü. Biden’ın eleştirdiği durum olan “shrinkflasyon” olayını birkaç hafta önce ekonomist Mahfi Eğilmez gündeme getirdi.

Eğilmez 25 Ocak tarihinde yayımlanan yazısında yüksek enflasyonla birlikte Türkiye’de skimpflasyon (ürünün kalitesinin düşürülmesi) ve shrinkflasyon (ürünün gramajının düşürülmesi) kavramlarının hayatımıza girdiğini belirtmişti.

Demirtaş’ın çıkışının perde arkasında Eğilmez’in Türkiye’de gündeme taşıdığı “shrinkflasyon” var. Yazısında “Türkiye’de skimpflasyon, shrinkflasyon ve greedflasyon türlerinin hepsi mevcuttur.” diyen Eğilmez, shrinkflasyonu şöyle açıklamıştı:

“İngilizcede küçülme, büzülme anlamına gelen shrink sözcüğüyle enflasyonun birleştirilmesinden doğan shrinkflasyon; ürünün fiyatı aynı kaldığı halde boyut, ağırlık ya da hacminde ortaya çıkan düşüşü ifade eden bir terimdir. Bu şekilde fiyat değişmez ve enflasyona etki etmez göründüğü halde gerçekte ortada bir enflasyonist değişim söz konusudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir